Nasıl zabıta memuru olunur?

Zabıta memur tam olarak ne iş yapar? Zabıta memuru olmak için gereken şartlar nelerdir? Kimler zabıta memur olabilir?

Nasıl zabıta memuru olunur?

Zabıta memuru olma başvuru şartları neler?

Zabıta memuru olmak isteyenler için hazırlamış olduğumuz klavuz niteliğineki yazımızı okuyarak merak ettiğiniz bir çok konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bildiğiniz gibi günümüzde belediyelerde çalışmak sağlam ve güvenilir işlerden biridir, Belediyelerde çalışmak isteyenlerin ilk tercihi zabıta memurluğudur. Peki ama Zabıta memuru olmak için gereken şartlar neler? kimler zabıta memur olabiliyor?  Zabıta memuru görevi nedir? İSBİLGİLERİ.COM olarak bu konu hakkında detaylı bir araştırma yaptık işte tüm detaylar..

Günümüzde iş bulmanın her geçen gün zorlaştığı ülkemizde insanların çalışmak istedikleri yerlerden biri de belediyelerdir. Belediye'de çalışmak sağlam ve kadrolu bir işe sahip olmak için çok sayıda aday Belediye iş ilanlarını takip etmektedir. Özellikle belediyede çalışmak isteyenlerin ilk tercih ettiği departman Zabıta Müdürlüğü dür. Bir çok kişinin hayalindeki meslek olan zabıta memurluğu alımları bir çok belediye tarafından artık sözleşmeli olarak alınıyor. Bir çok kişi zabıta memuru olmak istiyor ancak belediyeler hen önüne geleni zabıta olarak işe almıyor. Zabıta memuru olabilmek için belli başlı şartları yerine getiriyor olmanız gerekiyor. İlk başvurularda askerlik durumu, boy, kilo ve yaş gibi nitelikler isteniyor elbette bu şartların yanısıra belediyeler kendi başvuru şartlarınıda ayrıca ekleyebiliyor. Peki zabıta memuru ne iş yapar? şartları nelerdir inceleylim.

ZABITA TAM OLARAK NE YAPAR? BİR ZABITANIN GÖREVLERİ NELERDİR?

Zabıta memuru olmak isteyen kişiler ilk olarak zabıta memuru olmak için istenilen şartları yerine getiriyor olması gerekiyor. Zabıta memuru olmak isteyen adaylar istenilen şartları yerine getirebiliyorsa her hangi bir şehirde ilçede açılan zabıta alım ilanlarına başvuru yapabiliyorlar. İlk olarak şunu hatırlatmak istiyoruzki halk arasında bilinen zabıtanın ğörevi seyyar satıcıları kovalamak değildir. Zabıtanın asıl görevleri şunlardır: İnsan sağlığı ile oynayan firmalara fırsat vermemek, Ruhsat almadan işyeri açmak isteyenleri engellemek, İçme sularının denetimi gibi bir çok görevi bulunmkatadır.

ZABITA MEMURU ALIMINDA İSTENEN ŞARTLAR NELER? 

1-Türkiye CUMHURİYETİ vatandaşı olan adaylar.

2-25 yaşını doldurmamış olan adaylar.

3-Yüz Kızartıcı bir ceza almamış olan adaylar.

4-Kamu haklarının hiçbirinden mahrum olmayan adaylar.

5- Yasa uyarınca herhangi bir durumdan dolayı hüküm giymemiş olan adaylar.

6-Erkek adaylar için askerlikle İlişkisi Bulunmamak.

7-En az lise mezunu olan adaylar.

8-Boyun 1 m den fazla olan kısmı ile kilosu arasında (+,-) 10 kg. dan fazla fark olmayan adaylar. 

9-Erkeklerde minimum 1.75 m boyunca olmak bayanlarda 1.67 Boyunda olan adaylar.

Belediyeler zabıta memuru alımlarında KPSS’den en az 60 puan alanlar başvuru yapabiliyordu. Sözlü Sınavın %50 si KPSS Puanınn %50 alınır ve bunun ortalamasından 70 puan alanlar başarılı olur ve zabıta memuru olurlar.

 
Zabıta Alımları Zabıta Memuru Alımı Zabıta Olma Şartları Zabıta Maaşları Zabıta Alımında Başvuru Şartları Kimler Zabıta Olabilir 2019
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir. Telefon numarası olan yorumlar numaralar silindikten sonra onaylanır.
Kalan karakter sayısı : 500
Dikkat! Yapılan Her Yorum Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanır.