Belediye Ücretsiz Ev Taşıma Hizmeti Başvurusu nasıl yapılır?

Kentsel dönüşüm kavramı hayatımıza girdiğinden beri sosyal yardımlar konusunda da bazı değişikliklere gidildi. Örneğin, birçok belediye ücretsiz ev taşıma hizmeti vermekte.

Belediye Ücretsiz Ev Taşıma Hizmeti Başvurusu nasıl yapılır?

Kentsel dönüşüm kavramı hayatımıza girdiğinden beri sosyal yardımlar konusunda da bazı değişikliklere gidildi. Örneğin, birçok belediye ücretsiz ev taşıma hizmeti vermekte. Özellikle İstanbul belediyesi, şehirden köylere göçün desteklenmesi amacıyla destek verebilmektedir. Bu makalemizde belediye ücretsiz ev taşıma konusunda bilgi aktarıyor olacağız.

Ücretsiz ev taşıma hizmeti, kentsel dönüşüm sebebiyle oturdukları evi terk etmek zorunda kalan kiracıların mağdur olmasının önüne geçmek amacıyla gerçekleştirildi. Belediye ücretsiz ev taşıma hizmetinden faydalanmak için illaki evinizi taşımanız gerekmiyor; iş yerinizde kentsel dönüşüm alanındaysa, taşınma yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Peki yalnızca kentsel dönüşüm sebebiyle mağdur olan bireylerin mi taşınma desteği alma şansı var? Hayır, en başta belirtmiş olduğumuz gibi kentlerden köylere dönüş, İstanbul belediyesi tarafından desteklenmektedir. 1998 yılından bu yana verilen hizmet ile 46 bin kişi ücretsiz bir şekilde taşınma desteği almıştır.

Kentsel dönüşüm sebebiyle ücretsiz taşınma hizmeti için başvuru şartları nelerdir?

Öncelikle ev taşıma işlemi için alınacak yardım adına aşağıdaki belgelerin ibraz edilmek üzere hazır olması gerekmektedir;

 • Kurumun vereceği başvuru formu (belediye),
 • Nüfus cüzdan fotokopisi ve aslı,
 • Kentsel dönüşüm kapsamında riskli yapılarda ikamet edildiğine dair nüfus kayıt örneğinin aslı ya da son üç aya ait bir fatura,
 • Taşınılacak/taşınılan yeni adrese dair nüfus kayıt örneği aslı,
 • Riskli yapı belgesi fotokopisi,
 • Kamu bankaları üzerinden açılmış bir hesap için hesap cüzdanı fotokopisi.

İş yeri taşınmalarında ise belgeler şu şekildedir;

 • Kurumun vereceği başvuru formu (belediye),
 • Nüfus cüzdan fotokopisi ve aslı,
 • Riskli yapıdaki iş yerinin vergi levhası,
 • Taşınılan ya da taşınılacak olan adrese ilişkin vergi levhası,
 • Riskli yapı belgesi fotokopisi,
 • Kamu bankaları üzerinden açılmış bir hesap için hesap cüzdanı fotokopisi.

Yukarıdaki belgeleri hazır ederek belediyelerin ilgili bölümlerine yapacağınız başvuru neticesinde belediye ücretsiz ev taşıma hizmetinden faydalanabilirsiniz. Fakat bu kavram aklınızı karıştırmasın; kentsel dönüşüm kapsamında evinden ayrılmak zorunda kalan aileler için devlet İstanbul, İzmir ve Ankara için 1.590 TL civarında para yardımı yapmaktadır. Yani özellikle kapınıza kadar nakliye aracı yollamamaktadır. Diğer şehirlerdeyse ortalama yardım, 1.500 TL olmaktadır.

Bu noktada eğer başvuruda bulunmak istiyorsanız, bağlı olduğunuz belediyeyi arayarak bilgi alabilirsiniz.

 
belediye ücretsiz ev taşıma başvurusu belediye ücretsiz işyeri taşıma kentsel dönüşüm ücretsiz ev taşıma hizmeti
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir. Telefon numarası olan yorumlar numaralar silindikten sonra onaylanır.
Kalan karakter sayısı : 500
Dikkat! Yapılan Her Yorum Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanır.
Ayse polat     2018-09-13 Kilis polateli köyünden düzce ye gidiyormusunuz