Yurtdışında çalışma imkanı olan meslekler

Yurtdışında çalışmak istiyorsunuz ve hangi meslek dalında çalışacağınızdan emin değilseniz yazımız sayesinde yüksek maaşlı ve iş garantili meslekler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yurtdışında çalışma imkanı olan meslekler

Yurtdışında çalışmak ülkemiz şartları ile karşılaştırıldığında her zaman ilgi çekici olmuştur. Bu ilgi çekici olmasının en önemli sebebi tabi ki maaşlardır. Döviz kurunun ülkemizde yüksek olması sebebiyle yurtdışında alınacak maaş ülkemizde bozdurulunca ülkemiz şartlarına göre oldukça fazla olmaktadır. Yurtdışında çalışma imkanı olan meslekler, her sene tekrar tekrar gündeme geliyor. Fakat söz konusu “yurtdışı” sözcüğü olduğunda, kullanım biraz farklılaşıyor. Aslında merak edilen soru “refah düzeyi yüksek olan ülkelerde çalışma imkanı olan meslekler” olmasına rağmen, yurtdışı sözcüğü kullanıldığında en çok verilen örnek inşaat mühendisliği ve buna bağlı olarak inşaat işçiliği.

Genel olarak bakıldığında bu doğru; en çok inşaat mühendisleri yurtdışında çalışıyor fakat yurtdışından kasıt Katar, Kuveyt, Irak, Kazakistan, Rusya gibi ülkeler! Zaten refah düzeyi yüksek olan ülkeler kendi inşaat mühendislerini yetiştiriyorlar. Bu yüzden bu makalemizde iş imkanları konusunda örnekler verirken, refah düzeyi yüksek olan ülkeleri baz alacağız.

Fakat bu konuda net bir bilgi vermemiz gerekir; eğer Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, KOÇ gibi üniversitelerden mezunsanız, yurtdışında iş bulmanız çok daha kolay olacaktır. Bu üniversiteler Avrupa'da da ön planda olan ve birçok Avrupa ülkesi öğrencilerini barındıran üniversiteleri geçmişlerdir.

Yurtdışında çalışma imkanı olan meslekler şu şekilde;

  • Yazılım Mühendisi: Özellikle teknolojinin gelişmesiyle beraber hemen her alanda yazılımcıya ihtiyaç duyuluyor. Özellikle bilgisayara ve yazılıma merakınız varsa, kesinlikle öğrenmeli ve mümkünse bir diploma edinmelisiniz.
  • Fizik ve Matematik Mühendislikleri: Her ne kadar ülkemizde çok fazla iş imkanı bulunmasa da ve farklı bölümlerde çalışma imkanı olsa da, yurtdışında fizik mühendisi ya da matematik mühendisi genel olarak bilimsel çalışmalarda rahatlıkla yer bulabiliyor. Elbette bu noktada dil yeterliliği çok önemli.
  • Makine Mühendisi: Özellikle Almanya gibi ülkelerde en çok ihtiyaç duyulan mesleklerden.
  • Zanaatkarlık: Diyelim ki sıcak iklimli bir ülkeye gittiniz; klima satışı ya da tamiri yapabilirsiniz. Elbette zanaat belgeniz, öne çıkmanıza yardımcı olacaktır.
  • IOS ve Android Geliştiricisi: Özellikle mobil sektör çalışanları, yani uygulama geliştiricileri her yerde, her daim iş bulabilir ya da kurabilir. Bu noktada yurtdışında çalışma imkanı olan meslekler arasında en şanslı olanları arasında gösterebiliriz.

Sağlık sektörü yok mu, dediğinizi duyar gibiyim. Genel olarak denklik problemi olduğu için sağlık sektörü konusunu bu makalede ele almamız oldukça zor. Aynı zamanda meslekler yukarıdakilerle sınırlı değil. Eğer Türkiye’nin en iyi üniversiteleri olarak tanıtılan üniversitelerden mezun değilseniz de dert etmeyin; önemli olan kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz ve mülakat sonuçlarınız.

Yurtdışında çalışma imkanı olan meslekler hakkında genel bir bilgi vermiş olduk. Bu mesleklerden bahsederken beyaz yakalı olan yani masa başı işlerde çalışma imkanlarından bahsettik bir sonraki yazımızda yurtdışında vasıfsız işçi alımı ilanları hakkında bilgi vermeyi amaçlıyoruz. Umuyoruz ki faydalı olmuştur.

 
yurtdışında çalışma imkanı olan meslekler yurtdışı yüksek maaş verilen meslekler 2018 yurtdışı iş ilanları türk işçi alımı 2018
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir. Telefon numarası olan yorumlar numaralar silindikten sonra onaylanır.
Kalan karakter sayısı : 500
Dikkat! Yapılan Her Yorum Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanır.
Emre     2018-09-17 Çok araştırılmadan yazılmış
Nurten akdağ     2018-09-07 İki üniversite bitirdim emekli sağlıkçıyım
BÜLENT GÖKPINAR     2018-03-22 DAHA ÖNCE YURT DIŞI TECRÜBEM VAR LİBYA'da USTA BAŞI VE DÜZ USTA OLARAK ÇALIŞTIM İYİ DERECEDE ARAPÇA KONUŞURUM MOBİLYA MONTAJ USTASIYIM 2 SENE KADAR AŞÇILIK YAPTIM 10 YILLIK PASAPORTUM VAR SEYAHAT ENGELİM YOK İŞ ARIYORUM MÜMKÜN İSE YURT DIŞINDA İŞ ARIYORUM PROJE OKUYABİLİR VE BİRE BİR UYGULARIM
Cemal terzi     2018-01-03 Marangoz dekorasyon montaj ustasi 25 yillik ekipli ustasi rize