En Düşük Öğretmen Maaşı ne kadar? OECD Ülkeleri ile Karşılaştırmalı

Sizler için hem ülkemizde hem de dünya genelinde bir araştırma yapalım dedik ve en düşük öğretmen maaşının ne kadar olduğunu inceledik.

En Düşük Öğretmen Maaşı ne kadar? OECD Ülkeleri ile Karşılaştırmalı

Memur ve öğretmen maaşları açıklandı. Kimi bu durumdan memnunken, kimi memnuniyetsizliğini açıkça dile getiriyor. Sendikaların yoğun uğraşları ve hükumet yetkilileriyle yapılan kıran kırana pazarlık, ne yazık ki sendikaların istediği gibi sonuçlanmadı. Peki en düşük öğretmen maaşı ne kadar oldu? Gelin birkaç ülkeye kıyasla, ülkemizdeki yeni öğretmenlerin ne kadar ücret aldığını kıyaslayalım ve en düşük öğretmen maaşı ne kadar, sizlere bilgilendirme yapalım.

Öncelikle ülkemizde öğretmenler aldıkları maaşın genel anlamda yeterli olmadığında hem fikir. Birçok kesim “3 ay tatil yapıyorlar” dese de, bunun doğru olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Okul tatil olduktan sonra bir ay ve okul açılmadan önce bir ay öğretmenler birçok işle meşgul oluyor. Bitirme sınavları, kurslar, toplantılar, ders programlarının hazırlanması, ders materyallerinin temin edilmesi ve evrak işleri…

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği (OECD) üyesi ülkeleri baz alarak ortalama öğretmen maaşları hakkında şöyle bir kıyas yapabiliriz. Örneğimiz yalnızca ilkokul öğretmen maaşları üzerinden ve dolarla ilerleyecek.

OECD üyesi ülkeler arasında öğretmenlerine en yüksek maaşı veren ülke İsviçre. İsviçre’de en düşük öğretmen maaşı yıllık 81.167 dolar. Ardından Almanya geliyor ve öğretmenlerine yıllık en az 51.413 dolar ödüyor. Türkiye ne yazık ki şu an için 13.368 dolar ile en son sırada yer alırken, bizi komşumuz Yunanistan takip ediyor; 17.685 dolar.

Elbette bu araştırma 2015 yılına ait. Maaşlar arttı ve son açıklamalara göre en düşük öğretmen maaşı 2.970 TL oldu. Fakat yukarıdaki 13.368 dolarlık en düşük öğretmen maaşı ortalaması, doların hızla yükselmesi ile 8 bin dolar civarına düştü! Yani Türk Lirası bazında hesaplandığında öğretmenlerin maaşı artarken, dolar bazında 5 bin doların üzerinde bir düşüş yaşandı.

Elbette bu durum yalnızca öğretmenleri etkilemiyor; tüm maaşları çalışanların dünya ortalamasına göre aldıkları maaş dolar üzerinden hesaplandığı için, düşük görünüyor. Ülke içerisinde çok büyük farklar yaratmasa da, yurtdışına giden ya da yurtdışı ile iş yapanlar için zor bir durum.

Bu makalemizde sizlere dünyada öğretmen maaşları hakkında bilgi aktarırken, aynı zamanda en az maaş alan öğretmenlerin maaşından da bahsetmiş olduk.

 
en düşük öğretmen maaşı dünya geneli öğretmen maaşı ortalamaları oecd ülkeleri öğretmen maaşları 2018
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir. Telefon numarası olan yorumlar numaralar silindikten sonra onaylanır.
Kalan karakter sayısı : 500
Dikkat! Yapılan Her Yorum Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanır.