Diğer Sağlık Personeli Eğitimini Kimler Alır? Ücreti ne kadar?

Diğer sağlık personeli eğitimi son dönemde oldukça merak edilen bir konudur. Peki, diğer sağlık personeli eğitimleri kimleri hedeflemektedir?

Diğer Sağlık Personeli Eğitimini Kimler Alır? Ücreti ne kadar?

Diğer sağlık personeli eğitimi son dönemde oldukça merak edilen bir konudur. Peki, diğer sağlık personeli eğitimleri kimleri hedeflemektedir? Hangi amaca yönelik eğitim verilmektedir? Bu eğitimi alanlar, ne gibi bir iş yükü alacaklardır? Gelin beraber inceleyelim.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu bulunan kurumlar aynı zamanda diğer sağlık personeli eğitimi almış personel de çalıştırmak zorundadır. 2015 yılı itibariyle diğer sağlık personellerinde belge sahibi olmak şartı aranmaktadır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yapmış olduğu diğer sağlık personeli, yani işyeri hemşireliği sınavı için 90 saatlik kursa katılmış olma şartı aranmaktadır. Bu noktada verilen eğitimin içeriği oldukça zengindir. İşyerinde işçi sağlığı ve güvenliği, iş yeri hijyen durumu, acil yardım ve muayene gibi çok önemli konular, 90 saatlik kurs içerisinde verilmektedir.

İşyeri hemşiresi nasıl olunur? Kimler işyeri hemşiresi olabilir?

Resmi gazetede yayımlanan bildiride, işyeri hemşiresi yerine diğer sağlık personeli ibaresi yer almıştır. Bu noktada işyeri hemşiresi olabilmek için illa hemşirelik bitirme şartı aranmadığı açıkça belirtilmiştir. Peki diğer sağlık personeli eğitimi alarak işyeri hemşiresi olabilir? Maddeler halinde belirtelim;

  • Hemşireler,
  • Çevre Sağlığı Teknisyenleri,
  • Acil Tıp Teknisyenleri,
  • Sağlık Memurları.

Lise düzeyinde eğitimini tamamlamış ve yukarıdaki mesleklerden birisinin eğitimini almış herkes, diğer sağlık personeli eğitimi için kursa katılıp, Çalışa ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yaptığı sınava katıldıktan ve yüz üzerinden yetmiş puan aldıktan sonra işyeri hemşiresi olabilir.

Bu eğitimi verebilecek kurumlar, bakanlık tarafından yetkilendirilmiş olmalıdır.

Diğer sağlık personeli eğitimi ücretleri ne kadar?

Genel olarak değişmekle beraber ortalama 1.500 TL’ye kadar çıkabilen işyeri hemşiresi eğitimi ücretleri, kurumdan kuruma değişmektedir. Burada önemli olan alacağınız eğitimin kalitesi olduğundan, kurum seçimi için detaylı bir araştırma yapmanızı öneririz.

 
diğer sağlık personeli eğitimleri işyeri hemşiresi eğitimleri kimler alabilir att eğitimleri kimleri kapsar
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir. Telefon numarası olan yorumlar numaralar silindikten sonra onaylanır.
Kalan karakter sayısı : 500
Dikkat! Yapılan Her Yorum Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanır.