MEB 23 Mart'ta Uzaktan Eğitime Başlıyor TRT EBA Kanal Frekansı Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı Koronavirüs sebebiyle okullara zorunlu ara verdi. Öğrencilerin derslerden geri kalmamaları için uzaktan eğitim yapacağını belirtti. Bunun için TRT ile işbirliği yaptı ve TRT EBA kanalı oluşturuldu. 23 Mart'ta başlayacak olan dersler için kanal ayarları sitemizde yer almaktadır.

MEB 23 Mart'ta Uzaktan Eğitime Başlıyor TRT EBA Kanal Frekansı Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı Koronavirüs sebebiyle okullara zorunlu ara verdi. Öğrencilerin derslerden geri kalmamaları için uzaktan eğitim yapacağını belirtti. Bunun için TRT ile işbirliği yaptı ve TRT EBA kanalı oluşturuldu. 23 Mart'ta başlayacak olan dersler için kanal ayarlarının nasıl yapılacağı ve uzaktan eğitim programının neler olacağı hakkında bilgileri sizlere vereceğiz. MEB, 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında yapması gereken ara tatili tüm dünyayı tehdit eden koronovirüsünden dolayı öne aldı ve 16-20 Mart 2020 tarihleri arasında okulların ara tatil yapacağını belirtti. Devamında da 14 günlük karantina süresinin doldurulması amacıyla 23-27 Mart tarihleri arasında da uzaktan eğitim yaapcağını belirtti. Uzaktan eğitim Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve TRT kanalları üzerinden yapılacağı belirtildi. Bakanlık bu hafta boyunca hem video dersleri hazırladı, çekimler yaptı ve TRT'de tüm personeli ile birlikte öğrencilerin derslerden geri kalmaması için tüm desteği sundu.

Uzaktan Eğitim Hangi Seviye Sınıflara Hangi Derslerden Yapılacaktır?

Bakanlık ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde tüm sınıflara her gün aynı saatte eğitim verileceğini açıkladı. Eğitimler TRT-EBA kanalından 1, 2 ve 3 numaralı kanallardan her bir sınıf düzeyi için yayımlanacaktır. İlkokullar TRT-EBA 1 kanalını, ortaokullar TRT-EBA 2 kanalı ve liseler de TRT-EBA 3 kanalını kullanacaktır. Eğitimler sabah saat 9'da başlayacaktır ve 20 dakika sürecektir. ilk iki ders ilk seviye sınıflara verilecek şekilde ayarlanmış ve günlük toplamda 8 ders verilecektir.

EBA TV Okul Düzeyi 23-27 Mart Ders Programı

Yukarıda eğitim düzeylerine göre öğrenciler kendi derslerini takip etmelidirler. Bunun için eba.gov.tr internet sitesine ders saatinde girmeli, cep telefonu veya tablet üzerinden EBA uygulamasını kullanmalı veya TRT EBA TV kanalının başında olmalıdır.

TRT EBA TV Kanalı Frekans Bilgileri 2020

Bakanlık TRT ile işbiliği yaparak 3 kanalı EBA için ayırmıştır. Bu kanallar uydu alıcınızın HD veya SD olmasına göre iki farklı frekansa göre ayarylanmıştır. 

HD Uydu Alıcısı olanlar TURKSAT uydusu üzerinden 12084 MHz, Horizontal (Yatay) Sembol Oranı: 13750 FEC: 2/3 olarak ayarlamalıdırlar.

SD Uydu Alıcısı olanlar TURKSAT uydusu üzerinden 11916 MHz, Vertical (Dikey) Sembol Oranı: 30000 FEC: 3/4 olarak ayarlamalıdırlar.

 
MEB TRT EBA tv frekans bilgileri 2020 Eba tv frekans ayarları Uzaktan eğitim yayın akışı Uzaktan eğitim kanal bilgileri 2020
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir. Telefon numarası olan yorumlar numaralar silindikten sonra onaylanır.
Kalan karakter sayısı : 500
Dikkat! Yapılan Her Yorum Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanır.