İş Güvenliği Elemanı alımı yapan firmalar 2018

ş güvenliği son yıllarda oldukça revaçta olan bir iş kolu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yetkilendirmiş olduğu kurumların eğitimlerine katılarak iş güvenliği uzmanı olabilirsiniz.

İş Güvenliği Elemanı alımı yapan firmalar 2018

İş güvenliği son yıllarda oldukça revaçta olan bir iş kolu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yetkilendirmiş olduğu kurumların eğitimlerine katılarak iş güvenliği uzmanı olabilirsiniz. Aynı zamanda üniversitelerin ilgili bölümleri de, iş güvenliği uzmanı eğitimi vermektedir.

İş güvenliği eğitimini tamamlayan kişilerin sınavlarını ÇSGB yapmaktadır. Sınavı kazanamamanız durumunda yapılacak olan ikinci sınava katılabilirsiniz. Ancak bu sınavı da kazanamazsanız, yeniden eğitim almanız gerekecektir.

İş güvenliği ile ilgili 2013 yılında yürürlüğe giren bir kanun ile, 50’den fazla çalışanı olan her kurum iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorundadır. Aynı zamanda 2016 yılında 50’den az işçi çalıştırdığı halde az tehlikeli iş kolu içerisinde yer alan kurumlar ve 50’den az işçi çalıştıran tehlikeli ve çok tehlikeli kurumlar da iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorundadır. Bu kanuna uymayan kurumlara ay başına 5.000 TL para cezası kesilmektedir.

İş Güvenliği Eleman Alımı

Özel şirketlere iş güvenliği uzmanı olarak başvurmak, normal bir iş başvurusu yapmaktan farklı değil. Özgeçmişinizi ve yeterliliğinizi firmaya ilettikten sonra mülakata alınır, kabul edilirseniz başlarsınız. Devlette iş güvenliği eleman alımı bazı şartlar gerektiriyor ki, bu şartlar zaten çoğu memurlukta geçerli.

Öncelikle KPSS’ye girerek başarılı olmanız gerekmektedir. KPSS’de başarı sınırı genel olarak 70 puandır. Eğer o sene yapılacak olan atamalar için puanınız yeterliyse ve iş güvenliği eleman alımı için iş güvenliği uzmanı sertifikanız, eğitim belgeniz varsa, atamanız yapılabilir.

Aynı zamanda bazı teknik okul mezunları (mühendis, mimar gibi) atamalarında da iş güvenliği uzmanı sertifikası talep edilebiliyor. Yani bu sertifikayı yalnızca iş güvenliği uzmanları değil, aynı zamanda atama bekleyen diğer mezunların da alması önemli bir hale geliyor.

İş güvenliği uzmanı yalnızca kurum içi iş ve işçi güvenliğini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda eğitim vererek insanları bilinçlendiriyor. Sözgelimi yılda bir kere kurum içinde çalışanlara örnekler, grafikler yoluyla hangi tehlikelerle karşı karşıya olduklarını ya da bunlara karşı nasıl önlem alınacağını iletebiliyor.

Eğer iş güvenliği eleman alımı ile ilgili haberleri kaçırmak istemiyorsanız, sitemizi sık sık takip etmenizi öneririz.

 
iş sağlığı ve güvenliği iş ilanları 2018 iş güvenliği elemanı iş ilanları iş güvenliği elemanı alımı şartları neler?
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir. Telefon numarası olan yorumlar numaralar silindikten sonra onaylanır.
Kalan karakter sayısı : 500
Dikkat! Yapılan Her Yorum Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanır.